Щоб запобігти інсульту

Мозкові інсульти, на жаль, є однією з основних причин смертності населення України. Вдумайтеся: в нашій країні щорічно стається понад 100 тисяч нових випадків інсульту, причому36% у людей працездатного віку.

Фактори ризику інсульту можна поділити на контро­льовані (ті, на які може впливати лікар своїми рекомендаціями або сам пацієнт, дотримуючись цих рекомендацій і змінюючи спосіб життя) та неконтрольовані (на які вплинути не можна, але які треба враховувати).
До контрольованих факторів відносять: підвищений артеріальний тиск (вище 140/90 мм рт.ст.); куріння; зловживання алкоголем; хвороби серця; надлишкову вагу, недостатню фізичну активність, стрес; підвищення холестерину крові; цукровий діабет; застосування оральних контрацептивів.
Неконтрольовані фактори ризику: вік (з кожним десятиріччям після 55 років ризик розвитку інсульту подвоюється); стать (у чоловіків ризик розвитку інсульту дещо вищий); спадковість.
Отже, інсульт – це патологічний стан, на який ми можемо вплинути. Рекомендації для запобігання інсульту: 
– Боротьба з гіподинамією. Фізичні навантаження необхідні, але будь-яку фізичну активність слід узгодити з лікарем і проводити, контролюючи артеріальний тиск та пульс.
– Щорічний контроль рівня холестерину, показників цукру в крові. В їжі важливо уникати надмірного вживання жирних продуктів, у першу чергу тваринних жирів, а також вуглеводів, що містяться в хлібі, картоплі та цукрі.
– Контроль артеріального тиску.
Увага! Щоб вчасно діагностувати інсульт, при розмові слідкуйте за вимовою близьких і своєю власною. Якщо людина раптово почала говорити менш розбірливо, ковтаючи закінчення, це може бути ранньою ознакою інсульту. Тимчасова втрата зору, сильне запаморочення, сильний раптовий головний біль, слабкість та оніміння кінцівок – усе це досить очевидні і добре вивчені симптоми інсульту, що наближається. Не ігноруйте їх, а зверніться в поліклініку або лікарню – це може врятувати ваше життя і працездатність.

Валерій ПАШКОВСЬКИЙ,
доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка Буковинського державного медичного університету,
Наталія ВАСИЛЬЄВА, 
кандидат медичних наук, доцент кафедри.

Comments