29 жовтня - Всесвітній день боротьби з інсультом

опубліковано 28 жовт. 2013 р., 13:48 Olena Filipets   [ оновлено 28 жовт. 2013 р., 14:07 ]

Проблема боротьби з інсультом має надзвичайно важливе медичне і соціальне значення, оскільки ця патологія є однією з провідних причин смертності не тільки в Україні, а й у розвинених країнах Європи та США. 29 жовтня визначено Всесвітньою асоціацією боротьби з інсультом Всесвітнім днем боротьби з інсультом. У цей день у різних країнах світу проводяться соціально-просвітні, наукові заходи, що спрямовані на привертання уваги населення до основних чинників ризику 
серцево-судинних захворювань і до напрямків профілактики розвитку інсульту.

Мозковий інсульт в даний час є однією з основних причин смертності та інвалідизації в світі. Щорічно в середньому в 16 млн людей вперше виникає інсульт, а близько 7 млн ​​- помирають від його наслідків. Інсульт є другою, а в деяких країнах - третьою причиною смертності населення. Захворюваність і смертність від мозкового інсульту широко варіюється в різних країнах світу. У середньому частота інсульту складає 150-200 випадків на 100 тис. населення. У найближчі десятиліття експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я припускають подальше збільшення кількості мозкових інсультів. Згідно з прогнозами , до 2030 р. захворюваність на інсульт зросте на 25% , що обумовлено старінням населення планети і зростанням поширеності в популяції факторів ризику мозкових інсультів.

Мозковий інсульт - одна з головних причин інвалідизації дорослого населення. Відновлення колишньої працездатності після мозкового інсульту для більшості людей проблематично. Тільки 10-20 % повертаються до праці, з них близько 8% зберігають свою професійну придатність, 25% потребують сторонньої допомоги. До кінця року після перенесеного інсульту у 25-30 % хворих розвивається деменція.

Інсульт надає руйнівний вплив на життя пацієнтів і тих , хто забезпечує за ними догляд, і є величезним фінансовим тягарем для системи охорони здоров'я. У розвинених країнах на нього припадає близько 4 % всіх витрат охорони здоров'я. 

В Україні щорічно реєструється 100-110 тис. випадків мозкового інсульту. Третина інсультів виникає у людей працездатного віку. Внаслідок інсульту щорічно вмирають 40 тис. жителів України, показники смертності майже в 2 рази вищі, ніж у розвинених країнах Європи. 

Профілактика інсульту базується на виявленні та корекції чинників ризику мозкового інсульту - артеріальної гіпертензії, хвороб серця, цукрового діабету, гіперхолестеринемії, гіподинамії, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем та ін. Знизити смертність від інсульту можна шляхом покращення надання допомоги хворим.  Важлива й обізнаність населення як про чинники ризику, так і про перші ознаки інсульту. Час, упродовж якого хворий звертається за медичною допомогою, відіграє ключову роль у наданні ефективної допомоги при інсульті.


Нижче наведений перелік перших симптомів інсульту, які виникають найчастіше правила надання допомоги хворому при підозрі на інсульт до моменту приїзду бригади "швидкої допомоги", який може використовуватись для санітарно-просвітньої роботи серед населення:

Симптоми інсульту:

 • Раптова поява слабкості в м'язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога)
 • Раптове порушення мовлення
 • Раптове порушення зору, двоїння предметів
 • Раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та / або втратою свідомості)
 • Раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було)

Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги» для госпіталізації в спеціалізований Інсультний центр.

Поки Ви очікуєте приїзду швидкої, є кілька простих правил, які суттєво можуть допомогти хворому з інсультом:

 1. Обов'язково необхідно переконатися, що хворий може дихати. Якщо ж Ви виявили порушення дихання - необхідно звільнити дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши порожнини рота.
 2. Важливо, якщо є така можливість, виміряти рівень артеріального тиску і глюкози. Зафіксовані показники необхідно записати і повідомити по приїзду лікарів.
 3. Якщо хворий знепритомнів і опинився на підлозі, Ви можете його перемістити в більш зручне положення.
 4. Дуже важливо зрозуміти, коли стався інсульт. Особливо, якщо пацієнта помітили вже з ознаками інсульту. Спробуйте зрозуміти, коли останній раз хворого бачили без проявів інсульту.
 5. Не варто відразу ж починати знижувати артеріальний тиск у хворого. Підвищений тиск в перші години інсульту - це необхідна норма, зумовлена адаптацією головного мозку.
 6. Ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого. Це може тільки погіршити його стан.

Comments